Neden namaz bes vakit olarak tayin edilmis?

İnsan, unutkan bir varlıktır. Kendini yaratanı, kendine rızık vereni çabucak unutup dünyaya dalma ve ebedi hayatı unutma özelliğine sahiptir. İşte, insana Allah’ı, ahireti ve inanılması gereken hususları hatırlatmak için Allah onu günde en az beş defa huzuruna çağırıyor.

İnsan, yaratılış itibariyle zayıf bir varlıktır, her zaman bir güç ve merhamet sahibinin yardımına ve kudretine muhtaçtır.

İnsan, ihtiyaçlarını arz edip kusurlarını itiraf edebileceği bir fırsat ve makam ister. Bunun da en güzel zamanı, namaz vakti Allah’tan dilenmektir.

Ayrıca, beş vakit namaz, bizim yirmi dört saatimizin nurlanmasına, bereketlenmesine vesile olur. Çünkü bir namazı kılıp diğerini bekleyen veya en azından gelecek namazı hayal eden bir insanın, bu iki namaz arasında geçen vakti de aynen namazdaymış gibi sevaba vesile olur. Akşam, sabah namazına kalkmak niyetiyle yatan birinin uykusu dahi ona ibadet sevabı kazandırır. Böylece dinimiz niyetlerimize büyük değer vermiş, farzları yerine getirdikten sonra geri kalan zaman dilimlerini güzel niyetlerimizle doldurma imkânını bahşetmiştir. Böylece, hayatımızın her anı aktif hale gelmiştir. Peygamberimiz “Mü’minin niyeti amelinden üstündür.” buyurmuştur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: