Namaz gonulluleri

Ramazanoğlu Mahmud Sami Efendi: “Namaz, Rabb’in rızâsı, meleklerin sevgisi, enbiyânın sünneti, imanın aslı, duanın icabet sebebi, amellerin kabulü, bedenin rahatı, düşmanlara karşı silahı, şeytanın sevmediği, mü’minin şefaatçisi, ölüm meleği geldiğinde yardımcısı, kabrinde kandili, altında yatağı, münker-nekire cevabı, kabrinde arkadaşı, kıyamet gününde gölgesi, başında tacı, bedeninde libası, önünde yol gösteren nuru, ateşle arasında perdesi, mü’minlerin Rabb Teâlâ huzurunda hücceti, mizanda ağırlığı, sırattan geçme izni ve cennetin anahtarıdır.”

Bediüzzaman Said Nursî: “Ey nefis! Bil ki dünkü gün senin elinden çıktı. Yarın ise senin elinde sened yok ki, ona mâliksin. Öyle ise hakikî ömrünü, bulunduğun gün bil; lâakal günün bir saatini, ihtiyat akçesi gibi, hakikî istikbal için teşkil olunan bir sandukça-i uhreviye olan bir mescide veya bir seccâdeye at.”

Fethullah Gülen Hocaefendi: “İman ve namaz aynı döl yatağında neş’et etmişlerdir; namaz, imanın ikiz kardeşidir. İman, dinin ve diyanetin nazarî yanını teşkil eder; o nazarî yanın takviye edilmesi ve tabiatın bir derinliği haline getirilmesi ise ancak başta namaz olmak üzere diğer ibadetlerle mümkün olur. Bu itibarla da, denebilir ki; namaz pratik imandır, iman da nazarî bir namazdır.”

Prof. Suat Yıldırım: İmam namaza başlarken, kametten sonra: “Veda namazı kılınız!” anlamında, “sallû salâte’l-müveddi”‘ der. “Dünyadan ayrılan kimse gibi namaza durun, dünyaya el sallayıp son defa bakan yolcu gibi namaza durun!” Bu, Selef-i Salihînin uyguladığı namaz adaplarından biridir. Bu önemli hatırlatmanın, namaz bilinci üzerinde pek büyük olumlu bir tesiri var… Bu sünnet keşke yaygınlaşabilse!

Senai Demirci: “Secdelerin döküldüğü o deniz hep gözümün önünde durursa, secde secde ırmağa dönüşürüm kıbleye doğru. Duaların indiği o toprak hep serili kalırsa, özlem özlem buluta dönerim gökkubbeye doğru. Eğildikçe doğrulurum seccadede. Alçaldıkça yücelirim seccadede…”

Prof. Ümit Meriç: “Secde zamanın eridiği an. Namazda zamanı yavaşlatmıyoruz, durduruyoruz… Her şey sıfırlanıyor, yani sonsuza katlanıp yok oluyor insan. Secdede iken “Sen Allah’sın, ben de kulum. Bana secdende olmak şerefini verdin” diye bazen sesli, bazen sessiz ağlıyorum.”

Ali Rıza Demircan: “Namaz… Allah’la yapılan sözleşmenin yenilenmesidir… Namaz diriliştir, imanı pekiştiren ve hayat yasamız olan Kurân’la ilişki kurduran ibâdettir. Namaz kılan kişi her namazda onlarca defa tekrarladığı Allahû Ekber (Allah en büyüktür) sözü ile Allah’ı hayatının merkezine alır.”

Münib Engin Noyan: “Şartlarına uygun olarak kılınan namaz, Mü’min Müslümanın imanını güçlendirir, Âlemlerin Rabbi Yüce Allah’a (c.c) ve dolayısıyla O’nun yarattığı her şeye karşı derin bir sorumluluk bilinci duymasını ve bunu geliştirmesini sağlar, ruhunu olduğu kadar bedenini de sağlıklı bir disiplin altına alır, gururdan, kibirden arındırır ve hayatını fıtrata, yani yaratılışımızın amacına ve özelliklerine, kısaca özüne uygun bir düzen ve denge içinde sürdürebilmesini sağlar.”

Ramazan Kayan: “Tevhid Allah’ı birlemektir. Namaz ise Allah ile birlikte olmaktır… Allah ile barışık olmaktır. Namaz Allah’ı önemsemek ve öncelemektir. ‘Allah merkezli’ yaşamın günlük temrinleridir…”

Abdullah Yıldız: “Bir tevhid eylemi olan namaz, müminleri pasif nesneler değil, aktif özneler kılar. Hz. Muhammed’in (Alak/9-10), Hz. Şuayb’ın kıldığı gibi bir namaz (Hûd/87), müminleri dünyadan el-etek çektirmez, aksine onlar üzerinden hayata müdahale eder; bir dinamizm, bir direniş ve bir diriliş kaynağı olur.”

Ve Namaz Gönüllüleri’ne, “namaz için namaz” şiarıyla hareket etmeyi öğütleyen Prof. Hayreddin Karaman hocamızın “Namaz” şiiri de yer alıyor kitapçıkta. İşte bir dörtlüğü: “Allahu ekber ve kalkıyor eller/Hakla söyleşiyor okuyan diller/Secdede Allah’a varan gönüller/Ruha gıda, akla irfandır namaz.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: