Komada namaz vaktini sordu

Ömrünü Kur’an ve Risale-i Nur hizmeti ile geçiren Bediüzzaman Said Nursi’nin talebelerinden Mehmet Emin Birinci vefat etti.

Bir süredir kanser tedavisi gören Birinci, dün Üsküdar Hospital Türk hastanesinde Hakk’ın rahmetine kavuştu. Birinci’nin cenazesi bugün Fatih Camii’nde kılınacak ikindi namazını müteakip Eyüp Sultan Kabristanı’nda toprağa verilecek. M. Emin Birinci’nin sık sık komaya girdiği son dönemlerinde kendine geldiği anlarda, yanındakilere ilk sorduğu sorunun ‘namaz vakti çıktı mı?’ olduğu aktarıldı. Mehmet Emin Birinci, 1933’te Rize-Pazar Hisarlı köyünde dünyaya geldi. Bediüzzaman Said Nursi’yi ilk defa 1953’te İstanbul’da ziyaret etti. Öğretmenliği bırakan Birinci, Risale-i Nur’un neşir hizmetinde bulundu. Birinci, Nur Risalelerini matbaada ilk bastıranlar arasında yer alıyor. Ömrünün sonuna kadar Nur Risalelerinin yayılması ve okunması için gayret gösterdi.

Komada namaz vaktini sordu

Bir süredir kanser tedavisi gören Mehmet Emin Birinci dün tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. M. Emin Birinci tam anlamıyla bir ‘namaz kahramanı’ydı. Namazı vaktinde kılmasıyla tanınan M. Emin Birinci, ziyaretine gelenleri de bu konuda teşvik ederdi: “Namazlarınızı vaktinde kılın. İkindi ezanı okununca, ‘akşama iki saat var’ demeyin.” Birinci’nin son zamanlarında sık sık komaya girdiği aktarıldı. M. Emin Birinci’nin komadan çıkıp kendine geldiğinde yakınında bulunan doktor veya hemşirelere ilk sorduğu sorunun ‘namaz vakti çıktı mı?’ olduğu aktarıldı.

Hastanede yaşanan bir olay, onun namaza ne kadar ehemmiyet verdiğini de gösteriyor; Birinci, yine bilincini kaybediyor, koma haline giriyor. Yükselen ve şiddetlenen ağrı ve sızılar biraz azalınca namaz kılmak istiyor. Zor da olsa abdest alıyor. Bu esnada biraz sendeliyor ama kimseden yardım almadan abdestini tamamlıyor. Doktor ‘hiç olmazsa oturduğu yerde kılmasını’ söylüyor. Birinci, bu kez doktorun tavsiyesine kısmen riayet ediyor; “Sünnetleri oturarak kılarım ama farzı ayakta kılmak lazım.” diyor. M. Emin Birinci’nin ziyaretine gelenlere ise “Elhamdülillah iyiyim. Bizim hastalık ne ki? Yan odada bir hasta var; gece sabahlara kadar inliyor.” diyerek teselli verdiği aktarıldı.

Birinci, Necmeddin Şahiner’in ‘Son Şahitler’ kitabında Bediüzzaman ile tanışmasını şöyle aktarıyor: “Fatih’e gittim, Reşadiye Oteli’ni buldum. Üstad’ın elini öptüm. Hz. Üstad da alnımdan öperek nereli olduğumu ve ne yaptığımı sordu. Dilim tutulmuştu. Üstad bana dönerek, ‘Seni, hem Zübeyir, hem Bayram, hem Ceylân, hem Hüsnü, hem Tahirî, hem de Abdülmuhsin gibi kabul ettim. Risale-i Nur’a hizmet eyle.’ dedi.”

M. Emin Birinci’nin cenazesi bugün Fatih Camii’nde kılınacak ikindi namazını müteakiben Eyüp Sultan Kabristanı’nda toprağa verilecek. (Mükremin Albayrak)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: