Regaib Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

Kur’an da ve sünnette bu geceye has bir ibadet şekli yoktur. Yalniz İhya-i ulumuddin (Bedir yayınları, 1974, c:1, s:555)’de gecen Regaip Gecesi Namazi soyledir:

Bu geceyi ibâdetle geçirmenin sevabı pek çoktur. Bu gecede kılınacak namaz 12 rekattir. Bu namazın kılınışı şöyledir:

Her rekatta fatihadan sonra üç kadir suresi ile 12 adette ihlas suresi okunur. Her iki rekatta bir selam verilerek 12 rekat tamamlanır. On ikinci rekat kılınıp selam verildikten sonra yerinden kalkmadan yetmiş kere “Allahumme salli ala Muhammedinin nebiyyil ummiyyi ve ala alihi” denilir. Sonra secdeye varılır. Secdede yetmiş kere ” subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi” (Ey bütün eksik ve kusurlardan münezzeh bulunan Sübbûh ve bütün üstün vasıfları, kemâl, fazilet ve güzellik sıfatlarını Zâtında cem eden Kuddûs; ey meleklerin ve Ruhun Rabbi! Seni tesbîh u takdîs ederim.) denir.

Sonra secdeden kalkılarak ettahiyyatta oturulur. Ve yetmiş kere “Rabbiğfir ve erham ve tecavez ta’lemü” (Allah’im senin bildigin butun gunahlarimi yarliga ve merhamet et!) dedikten sonra tekrar secde edilir. Secdede yetmiş kere “subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi” dedikten sonra, isteklerimizi alemlerin Rabbine arz edilir.

Reklamlar

1 Yorum

  1. hasan said,

    Temmuz 4, 2008 11:04 am

    Dun dusunuyordum acaba neler yapilabilir diye. Kismet artik birdahaki kandile cikarsak istifadeli bilgilerden o zaman yararlaniriz. 10X


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: